Novostavba verzus starý byt alebo dom. Čo sa oplatí viac?

29.07.2024

Pri rozhodovaní o kúpe nehnuteľnosti neraz nastáva dilema – starší byt alebo novostavba? Na prvý pohľad môže novostavba pôsobiť ako jasná voľba. Moderný dizajn, nové technológie či energetická úspornosť sú lákavé benefity. Napriek tomu však niektoré aspekty môžu spôsobiť, že starší byt bude lepšou voľbou. Na druhej strane, staršie byty môžu priniesť problémy, ako sú technické závady, zastarané dispozície či menšia dostupnosť parkovacích miest. Naopak, zvyčajnou výhodou je tichšie prostredie, dostatok zelene a kvalitná dopravná dostupnosť.

Čo z toho vyplýva? Obe možnosti – či už stavíte na šarm nového, alebo osvedčeného staršieho bývania – majú svoje silné aj slabé stránky. Výber by mal vždy závisieť od vašich priorít, životného štýlu a rozpočtu. Či sa rozhodnete pre priestrannosť starého bytu, alebo komfort modernej novostavby, neukvapujte sa a zvážte všetky faktory. Správna voľba je tá, ktorá čo najlepšie naplní vaše očakávania a potreby.

 Pozrime sa na výhody i riziká oboch možností, aby ste mohli spraviť informované rozhodnutie.

Riziká Novostavba:

  • Vysoká obstarávacia cena za m2 pri dnešnej výške úroku
  • Výmery najžiadanejších bytov sú nižšie ako pri starších bytoch
  • Spojenie kuchyne s obývacou izbou, tzv. open space priestor – čo vám nemusí vyhovovať
  • Dispozícia je často riešená tak, že v byte nie je možné dobre vetrať a musíte investovať do klímy
  • Častá absencia potrebnej infraštruktúry – školy, škôlky, zdravotníckych zariadení, obchodov a reštaurácii, mimo prémiových lokalít, ktoré sú ale cenovo nedostupné pre väčšinu kupujúcich
  • Časté umiestnenie v okrajových častiach miest
  • Zvýšená hlučnosť bývania, veľká skupina obyvateľov v každom projekte, nutnosť kúpi parkovacieho miesta, v opačnom prípade problémové parkovanie
  • Kvalita bytových komplexov na úkor optimalizácie zisku pre developerov

Výhody Novostavba:

  • Vyššia hodnota bytu a bytového domu (veľká časť ceny bytu totiž predstavuje hodnota spoločných častí a zariadení bytového domu, čo vysvetľuje, prečo je hodnota štvorcového metra vždy vyššia ako pri starých bytoch)
  • Rýchle vybavenie hypotekárneho úveru (ak banka developerský projekt pozná, nie je potrebný ani znalecký posudok). Banka totiž vychádza z budúcej hodnoty bytu z ocenenia projektu.
  • Nižšia miera nákladov spojených s užívaním bytu hlavne energie pre použitie moderných technológií a vyššieho energetického certifikátu budovy.
  • Cena v prípade predaja je vyššia ako pri starších bytoch (ak neberieme do úvahy historické byty v centre mesta) rovnako vyššia cena prenájmu ak byt kupujete ako investíciu
  • Možnosť nákupu parkovacieho miesta
  • Žiadne očakávané investície v bytovom dome najbližších rokoch, mimo tých reklamačných, ktoré ale pokrýva developer v prvých rokov bývania

Výhody a riziká starších nehnuteľností

Nákup staršieho bytu by mal byť preferovaný vtedy, ak v danej lokalite nie je dostatočná výstavba nových bytov, lokalita je pre vás dôležitá (krátke vzdialenosti do práce, školy či prítomnosť iných podstatných činiteľov), v lokalite sa nachádza vami preferovaná infraštruktúra a pod. Starší byt bude výhodným nákupom aj vtedy, ak potrebujete väčšiu výmeru bytu, ako ponúkajú novostavby a váš rozpočet je napätý. Staršie byty totiž disponujú potrebným priestorom najmä v obytnej ploche. Naopak, kuchyne, kúpeľne a ďalšie príslušenstvo bytu nemusí zodpovedať predstavám o modernom bývaní. Nevýhodou lokalít so staršou zástavbou je obmedzená možnosť zabezpečenia vlastného parkovacieho státia. Veľkou výhodou takejto lokality je, naopak, prítomnosť zelene a dobrá dopravná obslužnosť.

Oplatí sa kupovať "nehnuteľnosť z papiera"?

Pokiaľ kupujete novostavbu v developerskom projekte a stavba nie je skolaudovaná, resp. sa s výstavbou ani nezačalo, hovoríme o kúpe "z papiera". Výhodou takejto kúpy je nižšia cena, keďže cena stúpa v závislosti od blížiaceho sa termínu kolaudácie. Ušetriť tak dokážete celkom zaujímavú sumu. Samozrejme, len vtedy, keď si vyberiete projekt z dielne osvedčeného developera. Je vždy dobré, ak developerský projekt zastrešuje niektorá z významnejších komerčných bánk, nakoľko vďaka tomu vidí "do kuchyne" developera aj niekto iný. Nákup "z papiera" nie je vhodný pre ľudí, ktorí potrebujú bývať v relatívne krátkej lehote. Bežná výstavba bytového domu môže trvať aj dva roky a zároveň je nepísaným pravidlom, že výstavba často skĺzne do omeškania.

Kupujem byt - aké dokumenty potrebujem?

  • aktuálny výpis z listu vlastníctva z katastra
  • fotokópiu z katastrálnej mapy
  • kópiu pôvodnej nadobúdacej zmluvy (teda zmluvu, ktorou sa stal vlastníkom nehnuteľnosti, príp. iný dokument, napr. uznesenie o dedičstve, cena v nej môže byť "začiernená")
  • potvrdenie o veku bytového domu – vydáva ho správca (bude ho treba na prípravu
  • znaleckého posudku pre hypotekárnu banku)
  • potvrdenie správcu bytového domu o tom, že nie sú nedoplatky za služby a médiá spojené s užívaním bytu (max. mesiac staré)
  • posledné ročné vyúčtovanie od správcu bytového domu

Kupujem dom - aké dokumenty potrebujem?

  • aktuálny výpis z listu vlastníctva z katastra
  • fotokópiu z katastrálnej mapy
  • pôvodnú nadobúdaciu zmluvu (teda zmluvu, ktorou sa stal vlastníkom nehnuteľnosti, príp. iný dokument, napr. uznesenie o dedičstve, cena v nej môže byť "začiernená")
  • kolaudačné rozhodnutie
  • stavebnú dokumentáciu (vrátane revíznych správ)
  • posledné faktúry za vodu, elektrinu, plyn

Kupujem pozemok - aké dokumenty potrebujem?

  • aktuálny výpis z listu vlastníctva z katastra (nie z internetu)
  • pôvodnú nadobúdaciu zmluvu (teda zmluvu, ktorou sa stal vlastníkom nehnuteľnosti, príp. iný dokument, napr. uznesenie o dedičstve, cena v zmluve môže byť "začiernená")
  • fotokópiu z katastrálnej mapy
  • územnoplánovaciu informáciu – vydáva ju obec bezplatne na základe žiadosti
  • geometrický plán, ktorým bol pozemok zameraný
  • odborný posudok, ak bol urobený geologický prieskum podložia (príp. výšky spodnej vody)
  • vyjadrenie správcov inžinierskych sietí o možnosti napojiť sa ne (voda, kanalizácia, elektrina, plyn)

Aký je rozdiel medzi bytom verzus apartmánom?

Dávajte si obrovský pozor pri kúpe čo vlastne kupujete. Verejnosť chybne vníma apartmán často ako byt nižšej kategórie. Súvislosti a rozdiely sú ale širšie. Základný rozdiel z pohľadu práva je, že byt môže slúžiť na trvalé bývanie, ale apartmán nie. Rozdiel medzi oboma nehnuteľnosťami je najmä v oblasti spĺňania technických a hygienických požiadaviek. Ide najmä o nedostatok denného svetla (napr. rožné, severné alebo spodné podlažia v budovách), či prekročenie povolených limitov hluku. Ak priestor nespĺňa určený zákonný štandard bytu, nemožno ho skolaudovať ako byt. Bytom sa totiž podľa stavebného zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu trvalo určené na bývanie a môžu na tento účel slúžiť ako samostatné bytové jednotky.

Výhody a nevýhody pri kúpe apartmánu

Rozdielov môže byť pri kúpe apartmánu viacero. Ak sa má kúpna ceny financovať z prostriedkov hypotekárneho úveru, treba dôkladne preveriť, či zvolená banka poskytuje úvery aj na kúpu apartmánu. Problém môže nastať aj pri zápise trvalého pobytu v apartmáne. Postup úradov nie je z dôvodu nejednoznačnej legislatívy jednotný. Výhodou však je, ak ste platcom DPH a apartmán máte záujem využívať na podnikateľské účely, vtedy získavate možnosť odpočítať si daň z pridanej hodnoty.

Čo si najviac všímať v inzeráte?

Inzerát by mal obsahovať všetky relevantné informácie o stave nehnuteľnosti, vrátane čo najpresnejších výmer, mesačných platieb spojených s jej užívaním, dispozičnom riešení a pod. Mal by obsahovať okrem slovného opisu aj pôdorys a fotodokumentáciu, ktorá je vypracovaná pri fyzickej obhliadke nehnuteľnosti. V inzercii by mali byť jasne uvedené kontaktné údaje na predajcu. Profesionálne zostavený inzerát obsahuje aj informáciu o energetickom certifikáte a možnosti nákupu na hypotéku.

Ako mi pri hľadaní bývania pomôže RK a koľko ma to bude stáť?

Realitnú kanceláriu možno požiadať aj o vyhľadanie vhodnej nehnuteľnosti na kúpu, prípade o to, aby vás v celom procese nákupu nehnuteľnosti zastupovala. Ide o službu tzv. "agenta kupujúceho". Ceny takejto služby sú určené dohodou oboch zmluvných strán v zmluve o sprostredkovaní kúpy nehnuteľnosti. Na rozdiel od predaja nehnuteľnosti v prípade sprostredkovanie jej nákupu sú jednotlivé úkony realitného makléra často určené pevnou sumou, ktorá sa vypláca pri dodaní jednotlivých úkonov zo strany makléra. Celková cena takejto služby je obvykle porovnateľná, resp. nižšia, ako je to v prípade predaja nehnuteľnosti.

Ako si vybrať lokalitu?

Lokalita je jediný atribút nehnuteľnosti, ktorý sa nedá zmeniť. Dobrá lokalita znamená:

  • blízkosť od centra mesta
  • dostatok pracovných príležitostí a bohatú občiansku vybavenosť v blízkom okolí (napríklad
  • nákupné možnosti, školy, banky, pošta, nemocnica)
  • kvalitné životné prostredie
  • bezpečnú lokalitu
  • kvalitnú dopravnú infraštruktúru a dobrú dostupnosť hromadnej dopravy

Čím je lepšia lokalita, tým vyššia je cena nehnuteľnosti. Vaše očakávania a priority si ujasnite ešte skôr, ako si začnete hľadať miesto pre svoj domov. Možno vysnívané bývanie nájdete v lokalite, ktorá je pre vás cenovo dostupnejšia, než ste si pôvodne mysleli.

Čo okrem ceny a lokality by ma malo zaujímať?

Našli ste si byt v prijateľnej cene a vysnenej lokalite? Ste iba na začiatku. Pozrite sa, aká je výmera bytu, dispozičné riešenie, orientácia na svetové strany. Nie je z bytu výhľad na rušnú ulicu? Dá sa lodžia využiť aj prakticky? Aký je technický stav bytu a bytového domu? Je list vlastníctva "čistý", alebo má v ňom majiteľova svokra právo doživotného bývania? Na ktorom poschodí sa byt nachádza? Je tam výťah? Ako je to s parkovaním? Zaujímajte sa o susedov. Zdá sa vám toho veľa? Už teraz je jasné, že bez kompromisov to nepôjde. Nehľadajte nehnuteľnosť, ktorá splní vaše očakávania na 100 %. Stačí, aby splnila to, čo je pre vás naozaj dôležité.

Čo znamená holobyt / holodom?

Ide o stavbu bez dlažieb, obkladov a ďalšieho zariadenia. Je, samozrejme, lacnejšia ako výstavba v tzv. štandarde plnohodnotného domu či bytu. Náklady na dostavbu sú zväčša pomerne vysoké, na druhej strane zákazník si vie vybrať materiály a zariadenia podľa vlastného výberu. Je dôležité presne vedieť, čo predstavuje pojem "holobyt" či "holostavba", nakoľko každý developer môže tieto pojmy spájať s iným obsahom.

Na čo by mi realitný maklér mal vedieť na obhliadke odpovedať?

Mal by poznať právny a faktický stav nehnuteľnosť, možnosti jej nákupu, vrátane nákupu s pomocou hypotéky. Mal by vedieť informovať o nákladoch spojených s užívaním nehnuteľnosti, možnosti vypratania nehnuteľnosti. Taktiež by mal vedieť reagovať na prípadné nedostatky, ktoré nehnuteľnosť má a mal by navrhovať možné riešenia. Otázky, ktoré nevie zodpovedať na mieste, by mal vedieť kvalifikovane zodpovedať na základe informácií, ktoré získa od predávajúcich a rôznych odborníkov.

Čo ak nedostanem od makléra všetky informácie, ktoré by som mal dostať?

Pýtajte sa. Pripravte si ešte pred obhliadkou zoznam otázok, na ktoré by ste chcel dostať odpoveď. Prečítajte si konkrétny inzerát nehnuteľnosti, ale aj iné inzeráty, kde je viac opisu a spíšte všetko to, čo v iných inzerátoch je uvedené a v tom "vašom" nie je. Pokojne pošlite tieto otázky maklérovi písomne. Taktiež neváhajte žiadať doplňujúce informácie od makléra aj po obhliadke. Napríklad emailom. Nechajte si ukázať listiny, ktoré majú spojitosť s nehnuteľnosťou, napr. projekt poslednej prestavby, revízne správy a pod. Je vhodné zaviazať k predloženiu takýchto listín či informácií predávajúceho napríklad v rezervačnej zmluve.

Novostavba vs. starší byt/dom prenájom, čo sa viac oplatí?

V prípade záujmu o kúpu investičnej nehnuteľnosti odporúčame jednoznačne sa zamerať na lokalitu nehnuteľnosti, ktorá je kľúčová v procese prenájmu nehnuteľnosti. Nikto dnes nechce ráno dochádzať 30 minút do práce, stáť v kilometrových kolónach každé ráno alebo večer stráviť polhodinu jazdením okolo bloku aby mohol zaparkovať. Tu sa Vám jednoznačne ukazuje ako víťaz Novostavba v žiadanej lokalite s vlastným parkoviskom. Dnešné vybavenie nových bytov je akceptovateľnej úrovni pre väčšinu klientov. Ak máte v rovnakej cene novostavbu alebo starší byt, drvivá väčšina sa pre prenájom rozhodne vybrať novostavbu, ktorá poskytuje vyšší komfort bývania.

Prenájom luxusných nehnuteľností bez kompromisov, kde hľadať?

Aj v segmente prémiového bývania, bývania v prenájme v luxusnej nehnuteľnosti narastá zvýšený dopyt zo strany klientov. Existuje skupina klientov, ktorí radi zaplatia pár sto eur mesačne na prenájme viac a na oplátku očakávajú prémiovú lokalitu, súkromné parkovanie a zariadenie bytu vo vysokom štandarde. Rovnako očakávajú bezproblémové bývanie a v prípade potreby urgentnú opravu, výmenu nefunkčného spotrebiča prípadne expresné vyriešenie začínajúceho problému. V dnešnej dobe nájdete na inzertných portáloch veľké množstvo inzerátov obsahujúcich slovíčko luxusná nehnuteľnosť, luxusný byt na prenájom a mnoho ďalších prívlastkov ako zaujať klienta a oháňať sa výrazmi, ktorými by sa popravde nemali. Začnime lokalitou ta by mala byt centrum mesta, max. širšie centrum mesta kompenzované väčšou výmerov bytu, nie apartmánu na to si dávajte rovnako pozor. Súkromné parkovanie je v dnešnej dobe v prípade novostavieb samozrejmosť. Ďalej sa zamerajte na klimatizáciu, ktorá aj v moderných bytových projektoch hlavne v letných mesiacoch zabezpečí komfortné bývanie, ale za cenu zvýšených mesačných nákladov, to ale väčšina klientov u luxusných nehnuteľností nerieši. Ďalším dôležitým vybavením luxusnej nehnuteľnosti je vybavenie bytu vo vysokom štandarde a ponúknuť klientovi všetky spotrebiče, ktoré mu zaistia komfortné bývanie a sú dôležité pre každodenné použitie. Rovnako dôležitá je kvalitná posteľ a veľa úložného priestoru, ktorý by ale nemal byť na úkor výmery bytu v prenájme. V neposlednom rade večer po práci, si každý rád sadne do kvalitnej sedačky a pustí si hudbu alebo nejaký film na veľkom kvalitnom TV s ponukou kanálov z ktorej si ani nevie vybrať. Spĺňajú dnešné inzeráty o luxusných prenájmoch tieto minimálne štandardy aby si mohli dávať prívlastky luxusné? 

Kde dostanem za svoje peniaze viac ak som ochotný zaplatiť vyšší prenájom?

Navštívte web Košice City Centre Rental Apartments, ktoré ponúkajú na prenájom luxusné, nové, plne zariadené byty vo vysokom štandarde s vlastnými parkovacími miestami priamo v srdci Košíc v Novostavbe v centre Mesta. Perfektná poloha objektu, parkovanie po bytmi na súkromných parkovacích miestach, klimatizácie ovládané telefónmi, Televízory s uhlopriečkami od 65-inch a viac právom nesú pomenovanie luxusné. Rovnako elektricky polohovateľné postele, 24 hodinová pohotovostná služba a profesionálny prístup robia z Košice City Centre Rental Apartments prvú voľbu klientov ,ktorý hľadajú prémiový prenájom bez kompromisov v Košiciach. Určite ak patríte do skupiny ľudí, ktorá má to šťastie alebo pracuje pre spoločnosť, ktorá má pre svojich zamestnancov rozpočet na prenájom jedného z prémiových bytov určite odporúčame vyskúšať prenájom v Košice City Centre Rental Apartments a zažiť na vlastnej koži prémiové bývanie v srdci Košíc.


Košice City Center Rental Apartments – Prenájom bytov Košice - klikaj na náš web a nájdi si svoje bývanie v centre za fantastické ceny.